Pravidla a regulace pro ježdění na elektrokoloběžkách: Povinnost přilby, řidičský průkaz a jízda na chodníku

Elektrokoloběžky jsou fenoménem dnešní doby, a proto se často setkáváme s otázkami typu: je jízda ve dvojici povolená, je nutné nosit přilbu nebo je možné jezdit po chodníku? Jsme zde, abychom tyto otázky vyjasnili.

Elektrokoloběžky se staly běžnou součástí našich cest teprve v posledních letech. Jak jezdci, tak i ostatní účastníci silničního provozu často nevědí, jaká pravidla platí pro jejich používání. Odborníci na dopravní bezpečnost a policie však zdůrazňují, že přestože se jedná o relativně nový fenomén, pravidla existují a jsou jasná.

Je důležité si uvědomit, že pro elektrokoloběžky s výkonem menším než 1 kW a maximální konstrukční rychlostí do 25 km/h platí stejná pravidla jako pro cyklisty.

Elektrokoloběžky s vyšším výkonem, které dle prodejců mohou dosahovat rychlosti až 40 nebo 60 km/h, se řídí pravidly pro motorová vozidla, neboť zákony je považují za motocykly. Před vyjížďkou je tedy nutné mít řidičské oprávnění, přilbu, povinné ručení, registrační značku a platnou technickou kontrolu.

Bez dodržování pravidel a doporučení může být život v sázce. V České republice již tento rok zemřeli minimálně dva jezdci na elektrokoloběžce, a celkově policie hlásí nejméně devět obětí. Počet nehod s elektrokoloběžkami se tak blíží tomu s elektrokoly, která jsou stále oblíbenější.

Existují základní pravidla pro jízdu na elektrokoloběžkách (s výkonem do 1 kW a maximální rychlostí 25 km/h):

- Jízda pod vlivem alkoholu nebo drog je zakázána - platí zde nulová tolerance stejně jako u jízdy na kole, motocyklu nebo autě.
- Děti do 18 let musí mít vždy přilbu, pro dospělé ji odborníci doporučují.
- Jízda ve dvojici je zakázána bez pomocného sedadla pro děti mladší 7 let.
- Měli byste mít povinnou výbavu, která zahrnuje bílé a červené odrazky, funkční brzdy a zaslepené volné konce řídítek.
- Děti starší 10 let a dospělí nesmí jezdit po chodníku. Elektrokoloběžku lze na chodníku pouze vést, pokud tím neohrozíte chodce.

20f5e5009429e681f6d3f2501fc2001c-bt2000-bt1000-1080x1080 

 

"Z bezpečnostních důvodů využívejte k jízdě na kole cyklostezky, stezky pro cyklisty i chodce a vyhrazené pruhy pro cyklisty, pokud je to možné. Pokud se musíte pohybovat po silnici, držte se při jejím pravém okraji.
Při jízdě buďte předvídaví, ohleduplní, zodpovědní a tolerantní. Respektujte ostatní účastníky silničního provozu.
Oblečte se vhodně pro jízdu na kole – doporučujeme sportovní oděv, nejlépe s reflexními prvky a výraznou barvou pro zvýšení vaší viditelnosti. Na hlavu si nasaďte helmu bez čepice nebo kapuce, aby mohla plnit svou ochrannou funkci.
Pro jízdu doporučujeme boty bez podpatků.
Používejte reflexní prvky pro zvýšení vaší viditelnosti.
Aby vás ostatní účastníci provozu lépe viděli, používejte světlo nebo blikačku.
Zajistěte rovnováhu koloběžky – například nenechávejte tašky viset na řídítkách.
Během jízdy neneslouchajte hudbu přes sluchátka a nevěnujte se činnostem, které by vás mohly rozptylovat nebo omezovat váš sluch.
Vyhněte se sledování navigace nebo používání mobilního telefonu během jízdy.

06022656474b47-fb-cover-sk

Od ledna přicházejí změny

Pro elektrokoloběžky s konstrukční rychlostí do 25 km/h se pravidla v příštím roce nezmění. Avšak pro silnější modely nastanou od 1. ledna 2024 změny. Provozovatelé těchto strojů budou muset platit povinné ručení, což je v souladu s Motorovou směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2021/2118. Tato novinka se bude týkat elektrokoloběžek s elektrickým motorem, který překračuje rychlost 25 km/h, nebo těch, které váží více než 25 kilogramů a zároveň jezdí rychleji než 14 kilometrů za hodinu, uvádí tisková zpráva České asociace pojišťoven (ČAP).

Ministerstvo financí, které je zodpovědné za tuto legislativní úpravu, na otázky Vitalia.cz nereagovalo. Ministerstvo dopravy uvedlo, že pro příští rok nepřipravuje žádné změny pro elektrokoloběžky. Prozatím tedy nebude existovat povinnost registračních značek pro elektrokoloběžky, jak se spekulovalo. To však neznamená, že se v budoucnosti pravidla nezmění. Tým silniční bezpečnosti by uvítal, pokud by nošení helmy bylo povinné pro všechny jezdce na elektrokoloběžkách, včetně dospělých."