Pravidla a regulace pro ježdění na elektrokoloběžkách: Povinnost přilby, řidičský průkaz a jízda na chodníku

Elektrokoloběžky jsou fenoménem dnešní doby, a proto se často setkáváme s otázkami typu: je jízda ve dvojici povolená, je nutné nosit přilbu nebo je možné jezdit po chodníku? Jsme zde, abychom tyto otázky vyjasnili.

Elektrokoloběžky se staly běžnou součástí našich cest teprve v posledních letech. Jak jezdci, tak i ostatní účastníci silničního provozu často nevědí, jaká pravidla platí pro jejich používání. Odborníci na dopravní bezpečnost a policie však zdůrazňují, že přestože se jedná o relativně nový fenomén, pravidla existují a jsou jasná.

Je důležité si uvědomit, že pro elektrokoloběžky s výkonem menším než 1 kW a maximální konstrukční rychlostí do 25 km/h platí stejná pravidla jako pro cyklisty.

Elektrokoloběžky s vyšším výkonem, které dle prodejců mohou dosahovat rychlosti až 40 nebo 60 km/h, se řídí pravidly pro motorová vozidla, neboť zákony je považují za motocykly. Před vyjížďkou je tedy nutné mít řidičské oprávnění, přilbu, povinné ručení, registrační značku a platnou technickou kontrolu.

Bez dodržování pravidel a doporučení může být život v sázce. V České republice již tento rok zemřeli minimálně dva jezdci na elektrokoloběžce, a celkově policie hlásí nejméně devět obětí. Počet nehod s elektrokoloběžkami se tak blíží tomu s elektrokoly, která jsou stále oblíbenější.

Existují základní pravidla pro jízdu na elektrokoloběžkách (s výkonem do 1 kW a maximální rychlostí 25 km/h):

- Jízda pod vlivem alkoholu nebo drog je zakázána - platí zde nulová tolerance stejně jako u jízdy na kole, motocyklu nebo autě.
- Děti do 18 let musí mít vždy přilbu, pro dospělé ji odborníci doporučují.
- Jízda ve dvojici je zakázána bez pomocného sedadla pro děti mladší 7 let.
- Měli byste mít povinnou výbavu, která zahrnuje bílé a červené odrazky, funkční brzdy a zaslepené volné konce řídítek.
- Děti starší 10 let a dospělí nesmí jezdit po chodníku. Elektrokoloběžku lze na chodníku pouze vést, pokud tím neohrozíte chodce.

20f5e5009429e681f6d3f2501fc2001c-bt2000-bt1000-1080x1080 

 

"Z bezpečnostních důvodů využívejte k jízdě na kole cyklostezky, stezky pro cyklisty i chodce a vyhrazené pruhy pro cyklisty, pokud je to možné. Pokud se musíte pohybovat po silnici, držte se při jejím pravém okraji.
Při jízdě buďte předvídaví, ohleduplní, zodpovědní a tolerantní. Respektujte ostatní účastníky silničního provozu.
Oblečte se vhodně pro jízdu na kole – doporučujeme sportovní oděv, nejlépe s reflexními prvky a výraznou barvou pro zvýšení vaší viditelnosti. Na hlavu si nasaďte helmu bez čepice nebo kapuce, aby mohla plnit svou ochrannou funkci.
Pro jízdu doporučujeme boty bez podpatků.
Používejte reflexní prvky pro zvýšení vaší viditelnosti.
Aby vás ostatní účastníci provozu lépe viděli, používejte světlo nebo blikačku.
Zajistěte rovnováhu koloběžky – například nenechávejte tašky viset na řídítkách.
Během jízdy neneslouchajte hudbu přes sluchátka a nevěnujte se činnostem, které by vás mohly rozptylovat nebo omezovat váš sluch.
Vyhněte se sledování navigace nebo používání mobilního telefonu během jízdy.

06022656474b47-fb-cover-sk

Od ledna přicházejí změny

Pro elektrokoloběžky s konstrukční rychlostí do 25 km/h se pravidla v příštím roce nezmění. Avšak pro silnější modely nastanou od 1. ledna 2024 změny. Provozovatelé těchto strojů budou muset platit povinné ručení, což je v souladu s Motorovou směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2021/2118. Tato novinka se bude týkat elektrokoloběžek s elektrickým motorem, který překračuje rychlost 25 km/h, nebo těch, které váží více než 25 kilogramů a zároveň jezdí rychleji než 14 kilometrů za hodinu, uvádí tisková zpráva České asociace pojišťoven (ČAP).

Ministerstvo financí, které je zodpovědné za tuto legislativní úpravu, na otázky Vitalia.cz nereagovalo. Ministerstvo dopravy uvedlo, že pro příští rok nepřipravuje žádné změny pro elektrokoloběžky. Prozatím tedy nebude existovat povinnost registračních značek pro elektrokoloběžky, jak se spekulovalo. To však neznamená, že se v budoucnosti pravidla nezmění. Tým silniční bezpečnosti by uvítal, pokud by nošení helmy bylo povinné pro všechny jezdce na elektrokoloběžkách, včetně dospělých."

 

POJIŠTĚNÍ

Od dubna 2024 máme, jako majitelé vybraných typů elektrokoloběžek, povinnost si na své vozítko uzavřít povinné ručení.

Zákon nově definuje pojem vozidlo, tedy rozšiřuje okruh vozidel, za která bude nutné povinné ručení platit; jsou to taková vozidla, která budou schopna se pohybovat rychleji než 25 km/h nebo 14 km/h při hmotnosti vyšší než 25 kg. Výjimku tvoří například elektrokola u těch motor není hlavním zdrojem pohybu, ale jen podpůrným prostředkem. Povinné ručení na elektrokolo nás tedy zatím nečeká.

Jak je drahé povinné ručení pro elektrokoloběžku? 

Ceny povinného ručení na elektrokoloběžku se ale nemusíme obávat. Jedná se o mnohem levnější pojištění než v případě povinného ručení pro osobní vozy. Rozhoduje totiž hmotnost koloběžky, ale také rizikovost místa bydliště, věk apod.

Které elektrické koloběžky musí mít nově povinné ručení?

Povinnost povinného ručení platí pro tyto elektrokoloběžky:

 • e-koloběžky s rychlostí nad 25 km/h
 • e-koloběžky s rychlostí od 14 do 25 km/h a s hmotností nad 25 kg

Povinné ručení nemusí mít uzavřené méně výkonné koloběžky a všechna elektrokola.

Jaký je postup sjednání povinného ručení?

 • Při koupi e-koloběžky s potřebou povinného ručení
 • Při sjednání povinného ručení je třeba mít k dispozici následující údaje, které po vás bude pojišťovna požadovat: 
  1. Základní osobní nacionále: lze pojistit jako fyzická i právnická osoba: rodné číslo nebo IČO
  2. Tovární značka: ve vašem případě značka
  3. Druh vozidla: elektrokoloběžka
  4. Model: BTX251, BTXPRO, BTX351, BT500, BT501, BT1000, BT2000  Bluetouch
  5. Registrace: u elektrokoloběžek není k dispozici, u e-chopperů RZ (SPZ)
  6. Výrobní číslo (tzv VIN): každá elektrokoloběžka značky BLUETOUCH má jedinečné výrobní číslo vygravírované na spodní části stroje. Otočte elektrokoloběžku a na dně naleznete vaše konkrétní výrobní číslo, které nadiktujete pracovníkovi pojišťovny. Příklad: 2023_06011203027. Výrobní číslo naleznete také na každé krabici.
  7. Hmotnost vozidla (v kg): tento údaj ke každé elektrokoloběžce naleznete na krabici, v manuálu či na našem webu
  8. Max. výkon motoru (ve wattech): tento údaj ke každé elektrokoloběžce naleznete na krabici, v manuálu či na našem webu. Pro zjednodušení jsme připravili základní přehled: 
  9. Druh použití vozidla: běžný
  10. Původ vozidla: Česká republika

PŘEHLED ZÁKLADNÍCH PARAMETRŮ ELEKTROKOLOBĚŽEK BLUETOUCH

pojištění elektrokoloběžek bluetouch

 

Musím mít povinné ručení i pro silnější elektrokoloběžky zakoupené dříve?

Ano, povinné ručení budou muset mít všechny silnější e-koloběžky, nezáleží na okamžiku, kdy byly koupeny a začaly být používány.