DOVOLENÁ 14.6. - 25.6.2024 Všechny objednávky budou vyřízeny po návratu, děkujeme za pochopení.

Ochrana automobilů před zloději se stává stále náročnější. Znáte ty nejdůležitější způsoby, jak se účinně bránit proti krádeži auta?

Jak se můžeme efektivně bránit a je vůbec možné dosáhnout 100% ochrany proti autokrádežím?

V posledním desetiletí se počet odcizených aut v Česku snížil, ale krádeže z velké části nyní provádějí technicky dobře vybavené mezinárodně organizované skupiny, nikoli amatéři.

Nejcastejsi_zpusoby_kradeze_aut_a_jak_se_jim_branit_Perex


Na začátku vás uklidní, že zlodějům už není tak snadné krást auta jako dříve. Zatímco v roce 2015 bylo v Česku odcizeno více než 8 600 vozů, v minulém roce to bylo necelých 2 600. Toto zlepšení je způsobeno kombinací lepších zabezpečovacích metod a poklesem počtu amatérských zlodějů.

Můžeme tedy oslavovat? Možná jen částečně, protože současné krádeže aut jsou velmi dobře organizované a páchají je často mezinárodní skupiny.

Podle české policie se většinou setkáváme s organizovanými pachateli, kteří mají specializované role (například sledovatel, otevíráč, řidič), a kteří jsou vybaveni kvalitním technickým zařízením.

Česká republika je také tranzitní zemí pro transport odcizených vozů, převážně z Německa a Rakouska. V minulém roce čeští policisté zaznamenali zvýšení těchto ilegálních transportů přes naše území. Hlavní cílové destinace jsou Polsko a další východní země.

K tranzitu odcizených vozů přes Česko se také váže poměrně vysoký podíl úspěšných záchytů. Tyto záchyty obvykle končí zadržením řidiče, který je často cizí národnosti.

Jak zabezpečit auto proti krádeži?

Důležitou preventivní opatření proti krádeži aut je jejich kvalitní zabezpečení. Existuje mnoho zabezpečovacích prvků, které jsou již standardem v automobilech (například imobilizér, kódové zajištění zámků, kódování skel,  a další), ale existují také nadstandardní zabezpečovací prvky. Mezi ty patří:

- Mechanické zabezpečovací systémy (blokace řadicí páky, zpátečky,  zámek volantu Bullock  a zámek pedálů Bullock atd.)
- Elektronické systémy (autoalarmy, imobilizéry, keyless defender atd.)
- Satelitní vyhledávací systémy (Sherlog atd.)
- Pískování oken (VIN kód vozu na každém okně)
- Kombinace výše uvedených prvků

Excellence-per-auto-con-cambio-manuale-in-uso_post_cmyk-4                                                 Defender-in-uso800


Cena těchto prvků se liší v závislosti na jejich sofistikovanosti a na nákladech na montáž. Dražší atestované zabezpečení se může nakonec vyplatit nejvíce, a to nejen kvůli jeho funkčnosti, ale také kvůli snížení ceny pojištění proti odcizení.

Policie upozorňuje, že pravděpodobně neexistuje systém, který by nebyl překonatelný. S rozvojem zabezpečovacích zařízení se také rozvíjejí metody zlodějů, kteří jsou stále vynalézavější a mají sofistikovanější nástroje. Policisté také upozorňují, že některé nástroje pro překonání určitých typů ochran lze legálně koupit na volném trhu v Česku i v zahraničí, a to často anonymně přes internet.

Obecně platí, že čím více zabezpečení auto má, tím méně je pro zloděje atraktivní. Často mají zloději na krádež omezený čas, takže u vysoce zabezpečených aut mohou krádež brzy vzdát nebo se do ní vůbec nepustit.

Dalším důležitým faktorem je parkování. Ideální je osvětlené a zabezpečené místo, stejně tak chráněná garáž nebo garážové stání. Policisté doporučují také vždy zkontrolovat uzamčení vozu a neponechávat uvnitř viditelně doklady, navigace, mobily, batohy, kabelky, hodnotné věci ani jiná lákadla.

Absolute-in-uso_800Poslední radou může být připojištění proti odcizení, které je často součástí balíčku havarijního pojištění. Toto pojištění se obzvláště vyplatí pro vozidla vyšší cenové kategorie nebo pro auta, která se v Česku nejčastěji kradou, jako jsou modely značky Škoda.

V případě, že se stane obětí odcizení vozidla, je důležité co nejdříve nahlásit tuto skutečnost na policii (tel. 158). Monitorovací systémy policie jsou stále schopnější, takže čím dříve bude vozidlo hledáno, tím větší je šance, že se vám vrátí zpět.