Tepelná čerpadla Schlieger

Vzhledem k rostoucím cenám energetických zdrojů se stále více lidí snaží najít způsoby, jak na energiích ušetřit.

Pokud vlastníte rodinný dům, jistě vás napadlo, zda by pro vás nebylo výhodné pořídit tepelné čerpadlo. Reklamy na tepelná čerpadla lákají na velké úspory, které jsou v dnešní době stále více atraktivní kvůli vysokým cenám plynu a elektřiny. Tepelná čerpadla jsou na našem trhu již dlouhou dobu, přesto jejich princip fungování mnohým zůstává záhadou. Proces získávání tepla je u nich složitější než jednoduché spalování plynu nebo dřeva. Podívejte se, jak to všechno funguje a co nabízí společnost Schlieger.Jaké je princip fungování tepelného čerpadla a jak funguje?

foto-tepelne-cerpadlo-

Tepelné čerpadlo je zařízení, které přemisťuje teplo z venkovního prostředí do interiéru. V případě typu země-voda čerpadlo extrahuje teplo z půdy, kde je teplota stabilnější. Toto řešení je však dražší a vyžaduje určité podmínky na zahradě. Je třeba mít tepelný kolektor, který může být umístěn pod povrchem zahrady, nebo je možné použít hluboký vrt. U typů vzduch-voda a vzduch-vzduch čerpadlo získává teplo z venkovního vzduchu. Tento typ čerpadla může připomínat ventilátor, může být hlučný a může přenášet vibrace do domu. Nicméně je toto řešení levnější než sběr tepla ze země.

I při nízkých teplotách čerpadlo dokáže získat určité množství tepla. Může se zdát, že v takovém případě nebude jeho efektivita vysoká, avšak fyzika nám poskytuje odpověď. Tuto hodnotu označujeme jako COP neboli tepelný faktor, který indikuje účinnost topného zařízení. Tepelný faktor je odvozený z rozdílu mezi zdrojem tepla (venkovní vzduch nebo země) a teplotou ve vytápěné místnosti (teplotou uvnitř).

V praxi čerpadlo sbírá venkovní teplo a přenáší ho buď do trubic, kde se ohřívá voda, nebo ho přímo fouká do vytápěného prostoru. Druhý způsob je efektivnější, protože při něm nedochází k tak vysokým tepelným ztrátám. V prvním případě ohřátá voda putuje buď do radiátorů, nebo do podlahového topení, které je pro tento účel mnohem vhodnější. Samotná horká voda se dá také využít přímo jako teplá voda, například pro mytí nádobí nebo čištění psích tlap.Jaké jsou výhody tepelného čerpadla a pro koho je vhodné?

Základní výhody tepelného čerpadla zahrnují:

Vysokou účinnost
Nižší provozní náklady oproti standardnímu vytápění na elektřinu
Možnost ohřevu vody
Možnost využití jako klimatizace v letních měsících

Všechny výše uvedené výhody závisí na mnoha faktorech. V některých domech bude účinnost vyšší, v jiných naopak může být tak nízká, že se instalace ani nevyplatí. Tepelné čerpadlo je poháněno elektřinou. Rozdíl oproti přímotopům či jiným formám elektrického vytápění spočívá v tom, že čerpadlo zvyšuje účinnost zakoupené elektrické energie 3-4×. To však závisí na podmínkách - na výkonu pořízeného čerpadla, způsobu vytápění, izolaci domu a dalších faktorech. Za určitých podmínek může být účinnost výrazně nižší a pořízení čerpadla se nevyplatí.

tepelné čerpadlo

Komu se vyplatí pořídit tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo se vyplatí v první řadě těm, kteří si mohou dovolit vyšší počáteční investici. Ceny tepelných čerpadel se pohybují v řádu desítek až stovek tisíc. Instalace také není levná a pořízení levnějšího stroje nižší kvality se může ukázat jako neefektivní.

Tepelné čerpadlo se také vyplatí těm, kteří mají dobře izolovaný dům, protože v takovém případě postačí čerpadla s nižším výkonem, která jsou výrazně levnější. V neizolovaném domě se slabým čerpadlem nezahřejete místnosti dostatečně.

Důležitý je také způsob vytápění. Pokud stavíte dům a chcete si pořídit tepelné čerpadlo, měli byste zvážit podlahové topení. Pokud již máte instalované radiátory, pravděpodobně se vám pořízení tepelného čerpadla nevyplatí. Jak jsme již uvedli, účinnost čerpadla závisí na rozdílu mezi teplotou zdroje tepla a teplotou, kterou chceme dosáhnout při vytápění. Pokud máte radiátory, musíte je pro dosažení potřebné teploty v místnosti rozehřát na vysokou teplotu. Podlahové topení funguje na mnohem nižší teploty. Tepelné čerpadlo tedy musí pro vytápění radiátorem absorbovat mnohem více tepla z okolí. Když je venku zima, musí více pracovat a spotřebovává více elektřiny. V takovém případě může být počáteční investice vysoká a úspora nemusí vyvážit vysokou počáteční investici.Kolik mohu ušetřit s tepelným čerpadlem?

V tomto případě vás odkážeme na kalkulátor, kde si můžete spočítat, jaké úspory byste dosáhli konkrétně vy. Konečná suma závisí na parametrech vašeho domu. V ideálním případě (izolovaný dům, podlahové topení) můžete oproti standardnímu elektrickému vytápění ušetřit 3-4× tolik. Úspora oproti jiným formám vytápění závisí na aktuálních cenách energií. Dosud platilo a stále platí, že plyn je zhruba 2× levnější než elektřina. Tepelné čerpadlo se vám tedy oproti plynovému kotli vyplatí v případě, že účinnost čerpadla, kterou spočítáte, je vyšší než 2. Záleží však na tom, co už máte doma instalované. Jaké úpravy budete muset udělat na distribuci tepla, na zahradě atd. To vše může zvýšit počáteční náklady a rozhodnout o tom, zda se vám instalace vyplatí, nebo ne.Které výhody nabízí realizace na klíč od společnosti Schlieger?

Instalace tepelného čerpadla sama o sobě není příliš složitá. Zvládne ji běžný instalatér v kombinaci s elektrikářem.